#umysl

 • Autor: Eckhart Tolle.
  Tytuł: Potęga teraźniejszości.

  Przez dwa lata mały człowiek przesiadywał na ławce w parku. Ludzie mijali go, pogrążeni we własnych myślach. Pewnego dnia ktoś zadał mu pytanie. W następnych tygodniach coraz więcej ludzi przychodziło i stawiało mu pytania. Po pewnym czasie rozniosła się wieść, że ten człowiek jest kimś niezwykłym, kimś, kto odkrył coś, co sprawia, że życie nabiera sensu, staje się pełnią. Ta historia wydarzyła się naprawdę, a jej bohater nazywa się Eckhart Tolle. Jego pierwsza książka - Potęga teraźniejszości - uczyniła go sławnym na całym świecie.

 • Co to jest ego?

  Ego to umysł. To kompletna struktura umysłu. Zapis informacyjny. Ego rozumiane jest jako zapis wszystkich informacji, wiadomości, schematów i przekonań, które stoją za naszymi poczynaniami. Ego nie jest prawdziwymi nami. Ego to tylko zakodowany w nas zapis. Zapis, który wynosimy z dzieciństwa, społeczeństwa, a nawet wcześniejszych pokoleń. Ego to schematy oraz przekonania powielane przez setki stuleci. Ego, dla nieświadomego człowieka, jest zapalnikiem i motorem napędowym dla każdego z jego mniejszych oraz większych poczynań. Ego potocznie oraz ogólnie rozumiane jest po prostu jako umysł człowieka. Istota świadoma tworzy zapis w umyśle oraz używa umysłu do materializacji. Istota nieświadoma żyje w umyśle (jest umysłem).

 • Definicja instynktu przetrwania

  Instynkt przetrwania jest niczym innym, jak po prostu lękiem przed śmiercią. Motywacją do tego czegoś, co nazywamy "instynktem przetrwania" jest po prostu strach i jako jednostki ludzkie nadal tego nie pojmujemy. Nie potrafimy swobodnie przyjmować śmierci, choroby, ubóstwa. Uciekamy przed nimi i tą ucieczkę nazywamy instynktem przetrwania. Jakaż to zatem siła, które wywodzi się ze strachu? Poznaj śmierć, poznaj chorobę, zaakceptuj. Wtedy z czystości wyłonisz się nowy Ty. Wtedy będziesz mógł / będziesz mogła podjąć świadomą decyzję o tym, czego pragniesz. A kto zagwarantował Tobie nieśmiertelność? Czyż ta cała gonitwa nie jest tylko odwlekaniem tego, co i tak jest.

 • Mantra idealna

  Mantra "Ja jestem. Tu i teraz." jest mantrą idealną. To połączenie wszystkich mistycznych nauk w jedno proste stwierdzenie. Słowa "Ja jestem." płyną z serca (duszy), natomiast słowa "Tu i teraz." płyną ze świadomości (umysłu). To idealne połączenie serca z umysłem - duszy ze świadomości. To idealne połączenie w ciele dwóch najbardziej niezbędnych elementów - świadomości istnienia z miłością.

 • Czym jest kreacja?

  Kreacja winna być zupełnie łatwa. W zasadzie winna polegać tylko i wyłącznie na wysłaniu myśli. Na pomyśleniu. To podstawa. Jeśli cokolwiek w Twoim życiu wymaga wysiłku fizycznego, bądź umysłowego, nie jest już kreacją. Kreacja jest zupełnie łatwa. Lekka i subtelna. Polega tylko na wysłaniu prośby. Nic poza tym.

 • Śmiertelność, czy nieśmiertelność?

  Na wstępie, aby zrozumieć czym jest nieśmiertelność zajmiemy się najpierw samym pojęciem "śmiertelności". Czym zatem jest tak zwana "śmiertelność" (rozumiana również jako śmierć fizyczna)? Śmierć jest nierozerwalnie złączona z rozwojem. Aby rozwijać się (zmieniać) musimy porzucać stare schematy (w tym również ciało fizyczne). Śmierć wynika z wyrażania nowych myśli oraz pragnień. Tak długo będziemy śmiertelni, jak długo będziemy wysyłać myśli poza chwilę obecną. Tak długo będziemy śmiertelni, jak długo będziemy pragnąć czegoś innego niż jest.

 • Czym jest stan idealny?

  Stan idealny to równoczesne odczuwanie ciała, umysłu oraz duszy w jednej chwili, włącznie z czystą świadomością bycia wszystkim. Stan idealny, to idealna czystość. Idealne połączenie z wszystkim co jest. Stan tego typu jest do tej pory rzadko osiągany i rzadko spotykany wśród jednostek ludzkich na planecie Ziemia. Najbardziej odczuwalnymi wrażeniami stanu, który nazywamy tutaj "stanem idealnym", są wrażenia spokoju, harmonii oraz świadomości, które należy (zgodnie z powyższą definicją) odczuwać jednocześnie (pamiętaj jednak Czytelniku, by nie trzymać się reguł i słów - Twój stan możesz opisać nieco inaczej i to również jest Ok). W powyższej definicji stan ciszy i spokoju odpowiada ciału, stan świadomości jest z poziomu umysłu, natomiast stan miłości i harmonii to połączenie duszy, odczuwalne właśnie jako miłość do wszystkiego i jedność ze wszystkim.

 • Co to jest świadomość?

  Świadomość rozumiana jest przez nas jako pełna obecność w rzeczywistości. W tu i teraz. Świadomość to również brak interpretacji czegokolwiek. Czysty umysł. Wszystko pozostaje takie, jakie jest. Bez jakiegokolwiek znaczenia, czy też interpretacji. Jeśli bowiem cokolwiek zaczynamy interpretować, oznacza to, iż włącza się umysł i nie jesteśmy świadomi. Świadomość to obserwacja, w tym również bardzo uważna obserwacja siebie (własnych myśli, emocji, uczuć...).

 • Świat a rzeczywistość

  Wyobraź sobie świat bez internetu. Pójdźmy jeszcze dalej - wyobraź sobie świat bez telewizji, aparatów fotograficznych oraz wszystkiego, co zachowuje obraz. W takim świecie postrzegałbyś rzeczywistość zupełnie inaczej niż teraz. Byłbyś z nią bardziej kompatybilny. Byłbyś z nią bardziej połączony. Mniej żyłbyś w swojej głowie oraz wyobraźni, a więcej skupiałbyś się na rzeczywistości. Byłbyś człowiekiem czynów, nie słów. Człowiekiem czynów, a nie myśli, czy wyobraźni. Tak właśnie żyli ludzie kilkaset lat temu, nim powstała cyfryzacja. Opowieści o dalekich krainach zmuszały człowieka do patrzenia za horyzont, a nie w ekran, czy w głąb swojej głowy.

 • Definicja umysłu.

  Umysł jest wiecznym interpretatorem. To on osądza i ocenia wszystko. To właśnie dzięki niemu powstaje niepotrzebny rozziew na interpretującego i interpretowane. To właśnie poprzez takie podejście zapominamy o tym, iż jesteśmy całością ze wszystkim.

 • Jaka jest różnica między uważnością a medytacją?

  Jaka jest różnica pomiędzy uważnością, a medytacją? - to pytanie często zadawane przez uczestników kursów medytacji. Odpowiedź jest prosta, lecz czasem trudno ją pojąć (może właśnie ze względu na tę prostotę). A więc: Uważność jest czystym życiem. Medytacja miłością. To odpowiedź. Nasuwa się zatem kolejne pytanie. Co wybrać z dwojga tych rzeczy? Uważność, czy medytację? Odpowiedzią na to pytanie zajmujemy się w poniższym artykule. Odpowiadamy również na pytania: Jak osiągnąć stan medytacji, czy uważności? Który z tych dwóch stanów jest ważniejszy? Czy można osiągnąć je wspólnie i jednocześnie? W tym artykule podejmujemy ważną kwestię definicji uważności oraz medytacji i łączymy je we wspólną całość, czyli kompletną jedność, zgodnie z którą warto żyć.