Jaka jest różnica między uważnością a medytacją?

Jaka jest różnica pomiędzy uważnością, a medytacją? - to pytanie często zadawane przez uczestników kursów medytacji. Odpowiedź jest prosta, lecz czasem trudno ją pojąć (może właśnie ze względu na tę prostotę). A więc: Uważność jest czystym życiem. Medytacja miłością. To odpowiedź. Nasuwa się zatem kolejne pytanie. Co wybrać z dwojga tych rzeczy? Uważność, czy medytację? Odpowiedzią na to pytanie zajmujemy się w poniższym artykule. Odpowiadamy również na pytania: Jak osiągnąć stan medytacji, czy uważności? Który z tych dwóch stanów jest ważniejszy? Czy można osiągnąć je wspólnie i jednocześnie? W tym artykule podejmujemy ważną kwestię definicji uważności oraz medytacji i łączymy je we wspólną całość, czyli kompletną jedność, zgodnie z którą warto żyć.

Czym jest medytacja, a czym uważność?

Medytacji wyróżniamy kilka rodzajów. Uważność jest tylko jedna. Uważność jest również medytacją. Natomiast medytacja nie musi być uważnością. Najwyższym punktem i największą umiejętnością jest połączenie medytacji z uważnością. Głębię miłości z życiem prawdziwym. Połączenie naszego ja z wszystkim.

Medytować można z otwartymi oczami i z zamkniętymi oczami. Natomiast uważność z zamkniętymi oczami jest niezwykle trudna, dlatego, iż prawdziwa uważność, to kompletne złączenie się z rzeczywistością.

Uważność jest zawsze ciszą. Naszą ciszą wewnętrzną. Natomiast medytacja, pomimo tego, że również może być ciszą, często może być również słowem, myślą, doświadczeniem (czy doznaniem). W takiej sytuacji wyróżniamy co najmniej dwie medytacje oraz jeden efekt medytacji, który również nie jest ciszą. Jedną z tych form medytacji jest powtarzanie afirmacji, drugą z nich jest powtarzanie mantry. Efektem każdej z tych form medytacji może być wizja (również jako podróż astralna), który także nie jest ciszą. A zatem medytacja nie musi być ciszą.

Podstawowe rodzaje medytacji.

Wyróżniamy co najmniej trzy rodzaje medytacji oraz jeden efekt, który ludzie potocznie również nazywają medytacją.

Afirmacja

Afirmacja - powtarzanie pozytywnych słów lub myśli, mających na celu wznieść energię ku górze. Przykłady pozytywnych afirmacji znajdziesz w kategorii Afirmacje w zakładce Point na kartach niniejszej strony internetowej.

Mantra

Mantra, to powtarzanie słowa, lub zdania bez wydźwięku pozytywnego, czy negatywnego - po prostu neutralnego, mające na celu wybić umysł z kołowrotku myślenia i wprowadzenie ciała oraz duszy w stan nieco bardziej relaksacyjny. Mantra to wyciszenie oraz zneutralizowanie umysłu, w celu zrozumienia, iż jesteśmy duszą i z tego punktu wystartowanie na nowo z nowymi pomysłami, ideami. Z czystą kreatywnością, ze świeżą energią. Przykłady neutralnych mantr znajdziesz w kategorii Mantry w zakładce Point na kartach niniejszej strony internetowej.

Cisza

Cisza w medytacji rozumiana jest jako nicość bez myśli. Bez słów. Bez emocji. Bez pragnień. Bez pożądań. Zupełna nicość jako cisza totalna. Nicość. Mam ona na celu, podobnie jak mantra, wyjście z kołowrotku myślenia i zrozumienie, iż nie jesteśmy umysłem. Pozwala, podobnie jak mantra na nową, czystą kreatywność, odświeża, i dodaje nowej, czystej energii do życia.

Wizja

Wizje są specyficznym doznaniem. Zupełnie innym od medytacji. Ponieważ jednak ludzie często wizje nazywają medytacją, postanowiliśmy umieścić je również w tej części tekstu. Wizje, podróże astralne, czy umiejętność wychodzenia z ciała, nie są medytacją. Prawdziwa medytacja jest ściśle połączona z rzeczywistością. Natomiast wizja, podróż astralna, czy jakiekolwiek wychodzenie z ciała jest uciekaniem od rzeczywistości. Prawdziwe życie jest w naszej rzeczywistości. Po to tutaj przyszliśmy. Prawdziwy mistrz skupia się na rzeczywistości. W niej tworzy. Ktoś, kto ucieka od rzeczywistości nie jest mistrzem i nie żyje prawdziwie.

Jednoznacznie nie można stwierdzić, czy wizje są prawdziwe, ponieważ tylko osoba je doświadczająca może je opisać. Często dobrze się ich słucha, ponieważ rezonują z naszym sercem. To sygnał, że wizja jest prawdziwa. Jeśli wewnętrzny głos podpowiada Tobie "Coś to jest dziwne...", to słuchaj wewnętrznego głosu. Nie tego w głowie, lecz tego w sercu. Umysł jest ignorantem. Serce zna odpowiedzi. Słuchaj zatem serca.

Uważność

Uważność natomiast jest tylko jedna. Rozumiana jest jako skupienie oraz połączenie z rzeczywistością. Równoczesne. Skupienie i obserwacja pochodzi z umysłu (rozumianej jako nowa - inna - świadomość). Połączenie pochodzi z serca. Do tego stanu nie potrzebujesz ciała. Ciało po prostu płynie. Samo wie co robić, wypełnione Twoją miłością. Jesteś kompletny.

Owszem, można być uważnym z zamkniętymi oczami. Jednak poziom uważności spada wtedy tylko do poziomu słuchu. Świadomość, której używasz w takim momencie jest tylko na poziomie słuchu. Oczywiście możesz być świadomym miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz (co w pewien sposób zastąpiłoby stuprocentową uważność), jednak tak naprawdę używasz w takiej sytuacji wyobraźni i pamięci, by odtworzyć to miejsce, w którym jesteś. Nie jesteś kompletny. Możesz być świadomym, jednak nie jesteś uważny. Nie jesteś rzeczywistością, a bycie uważnym to złączenie z rzeczywistością.

Uważność to cisza umysłu. Nie oznacza to, iż musisz kompletnie milczeć. W takim przypadku chcąc żyć w stanie uważności, musiałbyś całe życie przemilczeć. A to nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ przyszliśmy tu na ten świat doświadczać życia i radować się. Można zatem doświadczać życia w stanie uważności. Można mówić, będąc uważnym. Można doświadczać, będąc uważnym. Można wykonywać czynności pozostając stale uważnym.